Tokina
EKG Photo

Technologie objektivů Tokina - stálý pokrok ve vývoji

Technologie AT-X je koncept firmy Tokina, který se neustále vyvíjí a zdokonaluje již přes 22 let od prvního uvedení objektivu AT-X na trh, v roce 1981. Každý nový objektiv ze Série Pro, označený zlatým kroužkem, má na rozdíl od předchozí verze inovovaný design a využívá novější technologické postupy při výrobě. Tokina objektivy pouze nesestavuje z jednotlivých částí. Tokina provádí důkladný výběr použitých materiálů a při kompletování objektivů používá technologie pracující s mikronovou přesností, aby byla zaručena maximální funkčnost. Věnování max. pozornosti výrobě každého jednoho objektivu dovoluje Tokině vyrábět spolehlivé objektivy pro amatérské i profesionální fotografy.


> IF - Systém vnitřního zaostřování
> IRF - Systém vnitřního zaostřování pomocí zadní skupiny
> Floating System
> Focus Clutch Mechanism
> One touch Focus Clutch Mechanism
> Sklo SD
> Asférické čočky

Technologie AT-X

Zkratka AT-X je odvozena od našeho původního firemního označení ”Advanced Technology-Xtra”. Toto označení nese zvláštní skupina objektivů, která se vyrábí za použití nejnovějších technologií. Díky použití bezprecedentní konfigurace optického systému, který vyvinula firma Tokina, bylo u objektivů dosaženo vysokých výkonů, nízké váhy a kompaktního designu. Velký důraz klademe také na ergonomii výrobků. AT-X znamená vynikající výkon s použitím nejmodernějších technologií.

Vnější zpracování

Armalitová povrchová úprava modelů Pro zvyšuje mechanickou odolnost a propůjčuje objektivům vysoce kvalitní vzhled.

Ergonomický design klade důraz na ovládání a snadnou manipulaci. Příkladem může být speciálně profilovaná guma použitá na zoomovacích a ostřících kroužcích. Použitím původních materiálů Tokina zaručuje věrnou a bezchybnou funkčnost výrobků po mnoho let.

Mechanizmy


Mechamizus 1

Potažení všech pohyblivých částí speciálním rubrikantem zvyšuje životnost. Tokina sama vyvinula vysoce precizní technologii opracování mechanických součástí objektivů s přesností tolerance v mikronech.


Mechamizus 2

Pohyblivé válečky, které se používají v mechanizmech zoomu a vnitřního zaostřování jsou vyráběny s mikronovou přesností. Tím je zaručen plynulý pohyb ostření a zoomu.


Mechamizus 3

Příruby objektivů jsou vyrobeny z mosazi a ostatní mechanizmy jsou potaženy tvrzeným chrómem pro zvýšení odolnosti a životnosti.


Funkčnost

Použití speciální slitiny duraluminium zaručuje vynikající životnost, stabilizuje torze a zlepšuje ovládání. Zároveň zaručuje plynulý chod objektivu po celou dobu jeho životnosti. Speciální rubrikant, který se používá na pohyblivých částech je vysoce odolný vůči extrémním teplotám.


Povrchová úprava

Prostřednictvím mnohovrstevné povrchové úpravy objektivů se minimalizují odlesky a nežádoucí účinky protisvětla.


Technologie objektivů Tokina

Systém vnitřního zaostřování

IRF u AT-X 300 AF

Jsou dva hlavní způsoby zaostřování objektivů. Přímý pohyb prvků vpřed (používá se hlavně u objektivů s pevným ohniskem) nebo otáčení celého tubusu přední skupiny (používá se hlavně u zoom objektivů). Systém vnitřního zaostřování, který používá Tokina, pohybuje každou skupinou čoček, ale nemění přitom celkovou délku objektivu. IF systém se zvláště používá u teleobjektivů.

Systém vnitřního zaostřování má několik výhod:

IF (Systém vnitřního zaostřování)

IF

Pomocí pohybu předních prvků.IRF (Systém vnitřního zaostřování pomocí zadní skupiny)

IRF

Pomocí pohybu zadní skupiny.Floating System

FE
systém vnitřního zaostřování

Když navrhujeme objektiv, kalibrujeme jeho astigmatizmus ve všech hodnotách mezi minimální vzdáleností zaostření a nekonečnem. Nicméně při velkých rozdílech v mezích zaostřování není dokonalá kalibrace možná. Zabudováním optických prvků, které se pohybují úměrně k nastavení zaostřovací vzdálenosti, lze astigmatizmus korigovat. Tento systém v konstrukci objektivů se nazývá Systém plovoucích prvků (Floating System).


Focus Clutch Mechanism

FC
AutoFocus x ManualFocus

Mechanizmus pro přepínání AF dovoluje povytažením zaostřovacího kroužku vyřadit jeho funkčnost a využít maximální rychlost a účinnost automatického zaostřování. Kroužek lze snadno zatlačit zpět a opět zařadit jeho funkci pro využívání manuálního zaostřování.


One touch Focus Clutch Mechanism

OTFC
AutoFocus x ManualFocus

Systém přepínání dovoluje rychlou změnu mezi automatickýcm a manuálním způsobem zaostřování v jakékoliv poloze zaostřovacího kroužku.


Asférické čočky

AS
Standardní čočka x Asférická čočka

Standardní objektivy jsou sestavovány kombinováním sférických čoček. U takových objektivů se může vyskytnout problém, kdy paprsky světla procházející krajem a středem čočky nemusí být dobře zaostřeny do jednoho bodu. To představuje určité hranice optického výkonu širokoúhlých objektivů a objektivů s velkým průměrem čoček.

Kromě korekce sférického astigmatizmu tyto čočky plně korigují průtok světla a krajovou distorzi a vykazují vynikající výsledky v kombinaci s použitím plovoucích prvků.

Díky spolupráci s firmou Hoya dokážeme vyrábět vysoce kvalitní lisované asférické skleněné optické prvky. Tato technologie nemá obdoby u jiných výrobců.


Sklo SD

SD
Normální sklo x SD sklo

U objektivů se značkou SD se používá sklo se Supernízkou Disperzí.

SD sklo minimalizuje sekundární spektrum vzniklé chromatickou aberací. V zásadě se u těchto objektivů používá optické sklo FK01 a FK02, které jim dává vlastnosti SD (APO).

Použití SD skla dává teleobjektivům excelentní obrazovou kvalitu, koriguje barevnou aberaci celého obrazu a umožňuje přesné zaostření všech barev na rovině filmu.