Tokina
EKG Photo

Úhel záběru

Ukázkový obrázek 100 mm
100 mm

Použité technologie


Objektivy Tokina > Auto Focus > atx-i > atx-i 100 mm F/2,8 FF Macro

Tokina atx-i 100 mm F/2,8 FF Macro

Obrázek atx-i

Popis

Tokina atx-i 100mm F2.8 FF MACRO je krátký teleobjektiv určený pro full-frame digitální zrcadlovky (lze využít i na APS-C s prodloužením ohniskové vzdálenosti o násobek crop faktoru). Koncipovaný je i pro makrofotografii pro snímky v životní velikosti (1:1) při 30cm vzdálenosti. Je lehký, s vysokým rozlišením, vysokou světelností, malým zkreslením, nízkou sbíhavostí čar a krásným měkkým bokehem. Jedná se tedy o velmi atraktivní nástroj nejen pro tvorbu makrosnímků, portrétů, krajin, pouličního umění, ale i pro komerční a univerzální fotografování. V implantologii a estetické stomatologii pro dentální fotografii je ještě navíc vysoce ceněn pro svoji malou hmotnost.

Výkon a konstrukce optické soustavy

Optická soustava je složena z 9 optických členů v 8 skupinách včetně dvou asférických čoček a dvou SLD skel. Tím se dosáhne minimálního zkreslení, sférické aberace a astigmatismu, a také perfektního kontrastu a rozlišení po celé ploše snímku. Vícevrstvá MC povrchová úprava čoček potlačuje vznik odlesků a nežádoucích účinků protisvětla, zvyšuje kontrast a vylepšuje celkové podání barev.

Mechanika a elektronika

Přední část objektivu s 55mm závitem filtru se při zaostřování prodlužuje, ale neotáčí (jednodušší nastavení polarizačního filtru).
Přepínačem omezovače rozsahu ostření na straně objektivu lze zamknout rozsah zaostření na makro a vyhnout se tak zbytečnému "lovu AF".
One Touch Focus Clutch je systém pohotového přepínání mezi automatickým a manuálním zaostřováním pomocí posuvného prstence. Pro změnu stačí rychlý a krátký pohyb prstence směrem od těla nebo k tělu fotoaparátu.
Směr ručního zaostřovacího kroužku odpovídá směru značkových objektivů Nikon a Canon.
9 lamelová clona vytváří měkký, příjemný bokeh na pozadí i v popředí.

High-Light funkce

• Kompaktní a odlehčený design.
• Reprodukce v životní velikosti (1: 1) při 30 cm.
• Perfektní kontrast a rozlišení po celé ploše snímku s téměř nulovým zkreslením.
• Klasický zaostřovací systém s prodlužováním těla objektivu vytváří krásný bokeh téměř kruhového tvaru na pozadí i popředí a zvýrazňuje tak portrétní fotografii
• Přepínač omezovače rozsahu ostření pro efektivní rutinní zaostřování.
• Směr pohybu ručního zaostřovacího kroužku odpovídá směru značkových objektivů Nikon a Canon.
• Ruční clonový kroužek (pouze u modelu Nikon F) lze použít u široké škály fotoaparátů včetně starých filmových kamer Nikon.
• Mechanismus One-touch focus Clutch umožňuje snadné přepínání mezi automatickým a manuálním ostřením.


Účel

Portrétní fotografie

Díky klasickému prodlužujícímu se zaostřovacímu systému vytváří objektiv nádherně měkký bokeh na pozadí i v popředí. 100mm ohnisková vzdálenost je dostatečně krátká, aby umožnila snadnou a přirozenou komunikaci s modelem, což vytváří pocit pohodlí a kreativity. V kombinaci s vysokou světelností f/2.8 lze objektiv použít v širokém rozsahu snímání v interiéru i exteriéru.
Zabudovaná 9 lamelová clona vytváří nádherný bokeh téměř kruhového tvaru zvýrazňující až do f/5.6 efektivně potlačenou chromatickou aberaci.

Vzdálené krajiny

Objektiv s ohniskovou vzdáleností 100 mm, vysokým rozlišením a působivým barevným podáním byl vyvinut také k zachycení zajímavých objektů v popředí a krásné komprimované scenérie krajiny v pozadí.

Makro fotografie

ATX-i 100mm f2.8 FF MACRO je schopen reprodukce ve skutečné velikosti (1:1) při vzdálenosti 30 cm. Díky tomu pracovnímu odstupu mohou fotografové snímat objekty např. plachý hmyz na krátkou vzdálenost a ještě získat působivé zvětšení.
Ohnisková vzdálenost navržená pro full-frame snímače se u DSLR se senzorem APS-C mění u fotoaparátu Nikon na 150 mm a u Canonu na 160 mm, což dává výhodu snímání makra 1,5x nebo 1,6x větší než u Full-Frame fotoaparátů.

Natáčení videa a časosběrné snímkování

V závislosti na účelu a způsobu vyjádření může být Tokina atx-i 100mm f2.8 FF MACRO díky své vynikající barevné reprodukci a výjimečné ostrosti užitečnou výbavou pro detailní komerční video (s doporučením na použití režimu MF) a časosběrné snímkování.

Technické údaje

Bajonet / typCanon EF, Nikon F
Délka objektivu [mm]73
FormátFF
Hmotnost objektivu [g]525 (Canon); 515 (Nikon)
Max. vnější průměr objektivu [mm]98 (Canon, 95 (Nikon)
Nejkratší vzdálenost zaostření [m]0,3
Optická soustava - čočky / skupiny9 / 8
Počet lamel clony9
Poměr zvětšení pro makro1 : 1
Průměr filtru [mm]55
Rozsah clonových čísel2,8 ~ 32
Sluneční clonaBH-551
Úhel záběru24°