Tokina
EKG Photo

Úhel záběru

Ukázkový obrázek 16 mm (ekvivalent 24 mm pro kinofilm)
16 mm (ekvivalent 24 mm pro kinofilm)

Ukázkový obrázek 28 mm
28 mm

Použité technologie

Objektivy Tokina > Auto Focus > AT-X PRO FX > AT-X 16-28 PRO FX

Tokina AT-X 16-28 PRO FX

AF 16~28 mm f/2,8
Obrázek AT-X PRO FX

Popis

Tento objektiv Tokina je první z nové generace objektivů kinofilmového formátu (FX) konstruovaných pro profesionální digitální jednooké zrcadlovky, jako jsou přístroje Canon EOS 5D Mark II a Nikon D700 a D3X. Rozsah ohniskových vzdáleností 16-28 mm nabízí profesionálním fotografům extrémně velké obrazové úhly pro získání dramatického účinku při fotografování blízkých objektů nebo pro zobrazení celé scény.
Nový tichý DC motor se snímačem GMR
Objektiv 16-28 mm f/2,8 využívá nově vyvinutý tichý DC motor umožňující rychlejší a tišší zaostřování než předchozí generace. DC motor poskytuje v kombinaci s novým magnetickým čidlem GMR vyšší rychlost automatického zaostřování.
Asférické optické členy a optické členy s extrémně nízkým rozptylem světla
Přední optický člen objektivu využívá skleněnou asférickou čočku o průměru 56 mm, zatímco zadní člen objektivu obsahuje dvě další asférické čočky. Optická konstrukce objektivu využívá také tři optické členy ze skel s extrémně nízkým rozptylem světla pro snížení barevné vady a získání maximálního rozlišení, vyšší světelnosti a korekce geometrického zkreslení obrazu.
Mechanismus pro rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním zaostřováním
Mechanismus One-touch Focus Clutch umožňuje rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním zaostřováním pouhým posunem zaostřovacího kroužku směrem dopředu a dozadu. Na tělech fotoaparátů Nikon není v tomto případě nutné měnit nastavení přepínače AF/MF*. Na objektivech určených pro přístroje Canon se nenachází žádný druhý přepínač AF/MF  - vše se provádí posunem zaostřovacího kroužku.

*Objektiv je určen pro digitální fotoaparáty s obrazovými snímači CCD a CMOS kinofilmového formátu 24 x 35 mm. Může být také použit na fotoaparátech se snímači velikosti APS-C.
**Pozor, objektiv není vodotěsný ani vodovzdorný.

Technické údaje

Bajonet / typC-EOS, N-D
Délka objektivu [mm]133,3
FormátFull Frame
Hmotnost objektivu [g]950
Max. vnější průměr objektivu [mm]90
Nejkratší vzdálenost zaostření [m]0,28
Optická soustava - čočky / skupiny15/13
Počet lamel clony8
Poměr zvětšení pro makro1:5,26
Rozsah clonových číself/2,8~22
Sluneční clonapevná
Úhel záběru76,8°~107,11°