Tokina
EKG Photo

Úhel záběru

Ukázkový obrázek 12 mm (ekvivalent 18 mm pro kinofilm)
12 mm (ekvivalent 18 mm pro kinofilm)

Ukázkový obrázek 28 mm
28 mm

Použité technologie

Stavba objektivu

Náhled na stavbu objektivu

Tokina AT-X 128 PRO DX

AF 12~28 mm f/4
Obrázek AT-X PRO DX

Popis

 Objektiv AT-X 128 PRO DX 12-28 mm f/4 je nástupce oblíbeného objektivu Tokina AT-X 124 PRO DX II (12-24 mm f/4). Rozšíření ohniskové vzdálenosti z 24 mm na 28 mm přispívá ke zvýšení použitelnosti objektivu. Optická konstrukce je podřízena výkonu současných 20 mega-pixelových DX snímačů. Další změny byly provedeny s cílem zlepšení optických vlastností objektivu, jako je barevné vyvážení a ostrost.
 Asférický prvek umístěný v přední skupině spolu s lisovanými asférickými prvky (SD) v zadní optické skupině dokonale korigují chromatickou aberaci a zkreslení. Použití SD skla FK01 a FK03 se super nízkou disperzí minimalizuje vznik sekundárního spektra. (Sklo FK01 a FK 03 svými optickými vlastnostmi nahrazuje použití fluoridových prvků.) 
 SD sklo minimalizuje sekundární spektrum vzniklé chromatickou aberací. U tohoto objektivu se používá optické sklo FK01 a FK03, které mu dává vlastnosti SD (APO). Použití SD skla propůjčuje objektivu excelentní obrazovou kvalitu, koriguje barevnou aberaci celého obrazu a umožňuje přesné zaostření všech barev na rovině obrazového snímače.
 Vylepšení přesnosti a výkonu AF je dosaženo použitím senzoru GMR umístěného na řídící AF jednotce. SD-M  modul (Silent Drive –Module) výrazně snižuje hlučnost AF mechanizmu. Verze pro Nikon je vybavena vestavěným zaostřovacím motorem.
 Rozměry objektivu jsou stejné jako u předchozího modelu AT-X 124 PRO DX II. Mechanismus One-touch Focus Clutch umožňuje rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním zaostřováním pouhým posunem zaostřovacího kroužku směrem dopředu a dozadu. Objektiv má plynulý a přesný chod ostřícího kroužku v manuálním režimu.

Technické údaje

Bajonet / typC, N
Délka objektivu [mm]90,2
FormátAPS-C
Hmotnost objektivu [g]530
Max. vnější průměr objektivu [mm]84
Nejkratší vzdálenost zaostření [m]0,25
Optická soustava - čočky / skupiny14 / 12
Počet lamel clony9
Poměr zvětšení pro makro1 : 4,94
Průměr filtru [mm]77
Rozsah clonových číself/4 ~ f/22
Sluneční clonaBH77B (základní výbava)
Úhel záběru99,37° ~ 54,73°